Geometri Uygulamaları

9. Sınıf Geometri
10. Sınıf Geometri
11. Sınıf Geometri
12. Sınıf Geometri
12. Sınıf Analitik Geometri
İnteraktif Geometri Linkleri
 
 

Site'de Arama

Sponsor Bağlantılar

Tatil Yorum Sitesi | 
Ana Sayfa arrow 10. Sınıf Geometri arrow Koordinat Sistemleri arrow Koordinat Sistemi
Koordinat Sistemi Yazdır E-Posta

ANALİTİK DÜZLEM

  • İki reel sayı doğrusunu, "O" reel sayısı birbirleriyle çakışacak ve bu noktada doğrular birbirine dik olacak şekilde gözönüne aldığımızda oluşan sisteme koordinat sistemi, koordinat sisteminin üzerinde bulunduğu düzleme de analitik düzlem yada koordinat düzlemi denir. Dik doğrulardan yatay olanına apsis ekseni, düşey olanına ise ordinat ekseni adı verilir. Dik doğruların kesim noktasına ise koordinat sisteminin başlangıç noktası yada orijin denir. 0(0, O) yazımıyla gösterilir.
  • Koordinat eksenleri analitik düzlemi dört bölgeye ayırır. Bu bölgeler aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi I, II, III ve IV bölge diye adlandırılır.
  • y ekseninin sağında apsis pozitif, sol yanında apsis negatittir. x ekseninin üst yanında ordinat pozitif, alt yanında ordinat negatittir.
  • x ekseni üzerinde alınacak her noktada ordinat sıfır, y ekseni üzerinde alınacak her noktada ise apsis sıfırdır.

SIRALI İKİLİ

Koordinat düzlemi RxR={(x, y)} olup, sıralı ikililerle donanmıştır. Bu nedenle her sıralı reel sayı ikilisine, koordinat düzleminde bir nokta karşı gelir. Karşıt olarak, koordinat düzleminde alınacak olan her noktaya da karşı gelen bir reel sayı ikilisi vardır. Bu ikiliye noktanın koordinatları adı verilir.

NOKTANIN KOORDİNATI

A(a, b) noktasının yeri belirlenirken x ekseni üzerindeki a değerinden ve y ekseni üzerindeki b değerinden birer dikme çıkılır. İki dikmenin kesim noktası aranan A(a, b) noktasıdır.

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum Yaz

busy
 
Free Joomla Templates